Üç ilçe 4 beldede seçim yenileniyor: 50 binden fazla seçmen yeniden sandık başında

YSK, 31 Mart’taki Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin ardından yapılan itirazları incelemiş, bazı ilçe ve beldeler ile mahallelerde seçimlerin yenilenmesine karar vermişti.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesi

Oy verme işlemi başladı

Buna göre, Kayseri’nin Pınarbaşı, Şanlıurfa’nın Hilvan ve Aksaray’ın Güzelyurt ilçeleri ile Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Güneykaya, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran, Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar ve Aksaray’a bağlı Sağlık beldelerinde seçmenler, belediye başkanlarını seçmek için bugün yeniden sandık başına gidiyor.

Saat 08.00’de oy verme işlemi başladı. Sandıklar 17.00’de kapanacak.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi

Seçimlerle ilgili yayın yasağı kanun gereği 21.00’e kadar geçerli olacak.

YSK, bu süreyi öne çekebilecek.

    Öte yandan, 212 mahallede seçmen, mahalle muhtarını da belirleyecek.

Kayseri Pınarbaşı ilçesi

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde 31 Mart’ta yerel seçimleri CHP 324 oy farkla kazanmıştı. İkinci en çok oyu alan aday MHP’dendi. YSK, MHP’nin itirazı üzerine seçimleri “mühürsüz pusula” gerekçesiyle iptal etti. İptal kararının ardından Kayseri Valiliği, Vali Yardımcısı Ömer Tekeş’i Pınarbaşı Belediye Başkanlığı’na kayyum olarak atadı.

Şanlıurfa Hilvan ilçesi

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde ise seçimi DEM Parti’nin adayı kazandı. AK Parti’nin 15 sandık için yaptığı itiraz sonucunda seçimlerin yenilenmesine karar verildi.

Aksaray Güzelyurt ilçesi

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde seçimi İYİ Parti’nin adayı, AK Partili adaydan bir oy fazla alarak kazanmıştı. AK Parti, “kısıtlı seçmenlerin” oy kullandığı gerekçesiyle seçim sonuçlarına itiraz etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x